Jak odkryć swoją pasję i spełniać się w pracy?

Znany cytat przypisywany chińskiemu filozofowi, Konfucjuszowi, mówi „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Tymczasem wiele osób twierdzi, że nie wie, co jest ich pasją. Jak zatem ją odkryć?

 

pixabay

 

W pokoleniu naszych rodziców czy dziadków, mało kto myślał o tym, że w pracy ma się „rozwijać” czy „spełniać”. Praca miała dawać pieniądze czy pożywienie i być w miarę stabilna. Jeśli ktoś chciał się „realizować” to robił to w domu jako hobby.

Obecnie jednak chcemy, by praca dawała nam satysfakcję i spełnienie. Powinna być więc zgodna z naszymi zainteresowaniami.

 

Jak odkryć swoją pasję?

Osoby, które nie mają sprecyzowanych zainteresowań czy pasji, mogą je odkryć czy rozwinąć. Sposobem na to jest próbowanie różnych rzeczy – często takich, które mogą nam się wydawać nieatrakcyjne. Powinniśmy więc zachować otwartość i nie odrzucać czegoś, co na pierwszy rzut oka może nam się wydawać nudne lub nie dla nas. Piesze wycieczki? Szydełkowanie? Koncert muzyki klasycznej? Wolontariat w schronisku dla zwierząt? Nauka gry w tenisa?

Próbujmy różnych rzeczy i rozmawiajmy z ludźmi. Właśnie to pomoże nam odkryć swoje zainteresowania.

 

Słomiany zapał jest dobry?

Przysłowiowy „słomiany zapał” to określenie pejoratywne, ale jeśli chcemy odkryć swoją pasję, nie ma nic lepszego. Możemy pójść na kilka lekcji np. gry na flecie, wybrać się na warsztaty z lepienia garnków czy cokolwiek innego. Nawet rezygnując po kilku zajęciach, już jesteśmy „wygrani”, bo spróbowaliśmy czegoś nowego.

 

Rozwijanie zainteresowań u dzieci

Bardzo ważne jest też takie podejście w przypadku dzieci. Te, które chodzą na różne zajęcia dodatkowe, mają możliwość wybrać to, co naprawdę ich pasjonuje. Jeśli po jakimś czasie chcą zrezygnować – nie zmuszajmy ich do kontynuacji. Umówmy się jednak na „kontrakt”. W przypadku nowych zajęć ustalamy na przykład, że dziecko pójdzie na 5 czy 10 lekcji (w zależności od zajęć) i po tym okresie będzie mogło podjąć decyzję o rezygnacji.

Z czasem, a także z wiekiem, dziecko samo będzie wiedziało, co lubi i w czym się spełnia.