Brytyjski MILIARDER ukarany ogromną grzywną. Co takiego zrobił Joe Lewis?

Joe Lewis (87 l.) to brytyjski miliarder i właściciel klubu piłkarskiego Tottenham Hotspur. Szacuje się, że majątek mężczyzny i jego rodziny wynosi 7,2 miliarda dolarów.

Jednak w lipcu 2023 r. miliarderowi postawiono 16 zarzutów, za co grozić mu miało nawet 45 lat więzienia. Co takiego zrobił?

 

screen – https://www.facebook.com/SkySports

 

Otóż Joe Lewis chciał „pomóc” swoim bliskim i udzielał im poufnych informacji dotyczących firm notowanych na giełdzie. Jak podaje The Guardian:

 

W lipcu ubiegłego roku Lewisowi postawiono 16 zarzutów oszustw związanych z papierami wartościowymi i 3 przypadki spisku mającego na celu popełnienie oszustwa, które prokuratorzy nazwali „bezczelnym” planem mającym na celu wzbogacenie jego przyjaciół, kochanki i pracowników, w tym dwóch pilotów prywatnego odrzutowca*

 

Prokurator Damian Williams stwierdził, że miliarder świadomie nadużył zaufania zarządów różnych spółek, aby „wynagrodzić” bliskie mu osoby. On sam przed przed sądem przyznał się do winy i przeprosił:

 

Popełniłem straszny błąd. Złamałem prawo. Wstydzę się, przepraszam i ponoszę za to odpowiedzialność. Jeśli Wysoki Sądzie sobie tego życzy, chciałbym wykorzystać czas, który mi pozostał, na zadośćuczynienie i odbudowanie zaufania.

 

Sędzia Jessica Clarke, która orzekała w sprawie stwierdziła, że w więzieniu seniorowi grozi poważne ryzyko. Wzięła też pod uwagę to, że oskarżony dobrowolnie przybył do USA, aby poddać się karze. W efekcie orzekła złagodzenie kary.

Zamiast więzienia miliarder został ukarany grzywną w wysokości 5 milionów dolarów. Ale to nie wszystko, bo:

 

Sąd nałożył grzywnę na firmę Lewisa „Broad Bay” w wysokości 44 mln dolarów, zwiększając łączną kwotę grzywny i zadośćuczynienia do 49 mln dolarów.

 

Agencja Associated Press taką grzywnę nazwała „największą od dekady karą finansową za wykorzystywanie informacji poufnych”.

 

 

*cyt. theguardian.com