Katastrofa samolotu. Nie żyje potentat gier komputerowych!

katastrofa samolotu

Katastrofa samolotu w pobliżu nadmorskiego kurortu. W wypadu zginął potentat gier komputerowych.

 

katastrofa samolotu
https://x.com/aviationbrk/status/2068287380776235320/photo/1

 

Ubisoft to powstała w latach 80 francuska firma, która początkowo zajmowała się wsparciem rolnictwa. Z czasem jednak bracia tworzący przedsiębiorstwo zaczęli tworzyć gry komputerowe, rozrastając się do gigantycznych rozmiarów i tworząc odziały na całym świecie.

 

Guillemot wraz z czterema braćmi założył Ubisoft w 1986 r., aby tworzyć i sprzedawać gry wideo na całym świecie. Oprócz „Assassin’s Creed” i „Just Dance”, Ubisoft stoi również za „Raymanem”, „Star Wars: Outlaw”, „Rainbow Six Siege” i „Far Cry”.

– przypomina Business Insider.

 

Katastrofa samolotu

Niestety jeden ze współzałożycieli Ubisoftu – Claude Guillemot, zginął w katastrofie samolotu we francuskim La Baule.

Jak informuje Breaking Aviation News & Videos:

 

Claude Guillemot pilotował Cessnę 421B Golden Eagle z jedną inną osobą na pokładzie, gdy doszło do katastrofy podczas podejścia do lądowania na lotnisku La Baule-Escoublac w piątek.

 

Po śmierci potentata gier komputerowych, firma wydała komunikat

 

„Ubisoft z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Claude’a Guillemota, współzałożyciela grupy i prezesa Guillemot Corp., w wypadku.
W tym trudnym czasie nasze myśli są z jego rodziną i bliskimi. W tej chwili nie będziemy wydawać dalszych oświadczeń”*

 

Claude Guillemot wystartował z Rennes i leciał na zlot samolotów właśnie do La Baule. Zmarły biznesmen miał 69 lat.

*cyt. https://businessinsider.com.pl/

Do obiegu wejdzie moneta 10 zł. Oto szczegóły!

moneta 10 zł

Narodowy Bank Polski podał informację o nowym pieniądzu – będzie to moneta 10 zł. Kiedy pojawi się w obiegu?

Szczegóły poniżej!

 

moneta 10 zł
https://www.facebook.com/narodowybankpolski/posts/pfbid02Ufe6CykLRy4RzBTfuxefhFULuvZzXj6ZaL5WJapj1479FZPq4dHY2zkK29SHhUZ1l

 

Moneta o nominale 10 zł.

Jak podano w komunikacie, już 8 czerwca 2026 r. pojawią się monety o nominale 10 zł. Jednak 10-złotowy bilon nie będzie zwykłym środkiem płatniczym, bo jest to moneta kolekcjonerska.

 

Nowa dziesięciozłotówka ma upamiętnić uczestników protestów społecznych z czerwca 1976 r. Wtedy to w Radomiu mieszkańcy wylegli na ulice, by wyrazić sprzeciw wobec gwałtownego wzrostu cen.

 

Ceny mięsa i ryb miały wzrosnąć o blisko 70 proc., cukru o 90 proc., a ryżu – o 150 proc.*

 

Protesty zostały wówczas brutalnie stłumione i aresztowano ponad 200 osób.

 

>>>Money mindset – co to jest i jak wpływa na Twoje ZAROBKI?

 

Kolekcjonerskie monety10 zł

Z tego też powodu projekt monety nawiązuje do wydarzeń z tzw. Radomskiego Czerwca:

 

Na rewersie monety przedstawiono sylwetki protestujących oraz fragmenty dwóch flag o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Na awersie umieszczono nazwy miast, w których protesty Czerwca ‘76 miały najbardziej dramatyczny przebieg: „Radom”, „Ursus”, „Płock”. W tle przedstawiono stylizowany wizerunek bloku mieszkalnego.

 

Nakład emisyjny nowej monety wynosi do 8000 sztuk, a cena za jedną sztukę to 370 zł.

>>>Banknot 1000 zł. Wiadomo, kiedy pojawi się w obiegu!

*źródło: NBP

Polski biznesmen nie żyje! Był twórcą znanej marki!

polski biznesmen

Polski biznesmen, który tworzył jedną z najbardziej znanych marek modowych, zmarł nagle. Biznesmen był także właścicielem jednego z hoteli i to właśnie ten obiekt podał informację o śmierci.

 

Był nie tylko szefem, ale przede wszystkim wspaniałym człowiekiem – człowiekiem zasad, kultury i szacunku do drugiego człowieka. Dla wielu z nas był mentorem, autorytetem i inspiracją. Prowadził swój biznes z ludźmi i dla ludzi, zawsze stawiając na uczciwość, relacje oraz wzajemne zaufanie.

– napisano.

 

Polski biznesmen zmarł 1 czerwca 2026 r.

Więcej informacji > TUTAJ

polski biznesmen
pixabay

Rusza nowy bon turystyczny. Co to jest „Czek Turystyczny”?

czek turystyczny 2026

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nowy program o nazwie „Czek Turystyczny”. Co to za projekt i do kogo jest kierowany?

 

czek turystyczny 2026
https://www.facebook.com/MinisterstwoSportuiTurystyki

 

Bon turystyczny – wsparcie turystyki

Po pandemii koronawirusa po raz pierwszy w Polsce ruszył program „bon turystyczny”. W ramach akcji Polacy otrzymywali wirtualny bon uprawniający do zniżki na wakacyjny wyjazd.

Wynosił on jednorazowo 500 zł na każde dziecko oraz „jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności”.

Bon turystyczny był ważny do końca marca 2022 roku i można go było wykorzystać na „pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym”*

 

Natomiast teraz, pod koniec maja 2026 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nowy program o podobnym charakterze.

 

Co to jest Czek Turystyczny?

Projekt nosi nazwę „Czek Turystyczny” i ma na celu wsparcie „regionów dotkniętych pośrednimi skutkami wojny w Ukrainie oraz pobudzenie krajowego ruchu turystycznego.”.

Jak można się domyślać, z powodu wojny na Wschodzie, wiele osób zrezygnowało z wyjazdów w rejony przygraniczne. Ministerstwo jednak chce zachęcić Polaków do spędzania czasu właśnie na tych terenach:

 

Program ma pomóc odbudować potencjał turystyczny obszarów przygranicznych i regionów, które odnotowały spadek liczby turystów, ograniczenie inwestycji oraz pogorszenie wizerunku w związku z sytuacją geopolityczną. Jednocześnie ma promować te miejsca jako bezpieczne i atrakcyjne kierunki podróży w Polsce.

– napisano.

 

Czek Turystyczny 2026 dla kogo

Czak Turystyczny bardzo przypomina bon turystyczny, bo i on będzie miał formę elektroniczną. W ramach „czeku” będzie można otrzymać dopłatę w wysokości 300 lub 600 zł.

 

„Czek Turystyczny” będzie miał formę jednorazowego elektronicznego kodu o wartości od 300 do 600 zł. Dopłata będzie mogła zostać wykorzystana wyłącznie na usługi hotelarskie obejmujące minimum dwa noclegi w obiektach uczestniczących w programie. Czek nie będzie podlegał wymianie na gotówkę i będzie można wykorzystać go tylko raz.

 

Co ciekawe jednak, ten program ma bardzo ograniczoną grupę odbiorców. Skorzystać będą mogli:

 

  • seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia
  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny

 

Obecnie tj. od 28 maja 2026 r. do 18 czerwca 2026 r, trwa nabór wniosków, które mogą składać podmioty hotelarskie ubiegające się o wsparcie.

Natomiast sam Czek Turystyczny będzie realizowany od września do listopada 2026 roku.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa [tutaj]

*https://www.gov.pl/web/sport/bonturystyczny

 

Pilne oświadczenie Katarzyny Cichopek! „Nikt nie wierzył”

cichopek

Katarzyna Cichopek na opublikowała w mediach społecznościowych oświadczenie o zaskakującej treści.

Co powiedziała?

 

cichopek
https://www.instagram.com/katarzynacichopek/

 

42-letnia Katarzyna Cichopek to aktorka i prezenterka, ale też właścicielka marki perfum Ya oraz… środków czystości Harmony [zobacz tutaj].

Na swoim profilu gwiazda publikuje treści dotyczące jej pracy czy też ze swoich prywatnych wyjazdów, spotkań czy innych aktywności.

 

Tym samym najnowsze oświadczenie wybudziło duże zaskoczenie. Na początku bowiem, nie było wiadomo, jaki jest cel tego nagrania.

 

Nikt nie wierzył, że mi się uda, łącznie ze mną. Przez lata byłam Kingą Zduńską i bardzo ją  lubię, ale w pewnym momencie poczułam, że chcę mieć coś więcej poza serialem i telewizją.

– zaczęła.

 

Dalej powiedziała, jak zrodziła się w niej myśl na stworzenie własnych marek produktów:

 

Nie obudziłam się z gotowym pomysłem na biznes. To był proces, to była taka mała myśl, a co jeśli stworzyłabym coś własnego? Potem oczywiście gigantyczny strach. A co jeśli nie wyjdzie? A co powiedzą ludzie? Wiedziałam jedno, mam twarz, mam głos, mam historię, to nie jest mało, to jest kapitał. Tylko nikt nie powiedział, jak go używać, więc sama się nauczyłam.

 

Dziś mam dwie własne marki, jestem trzy razy z rzędu w pierwszej dziesiątce rankingu Forbes Women. I co najważniejsze, wstaję rano i nie wiem po co.

 

I dopiero z końcówki oświadczenia wynika, że Kasia Cichopek chce zachęcić inne kobiety do przedsiębiorczości.

 

Nie musisz być aktorką, żeby zacząć. Musisz wiedzieć, co masz do zaoferowania światu. Długo nie mówiłam głośno o tej drodze. Dziś zaczynam, bo może właśnie ty jesteś teraz w miejscu, w którym ja byłam kilka lat temu. Co ci powstrzymuje przed pierwszym krokiem? Czekam na wasze komentarze.

 

Czyżby więc aktorka do swoich aktywności zawodowych zamierzała dołączyć coaching i szkolenia motywacyjne…?

Tego na razie nie ujawniła, ale pewne jest, że słowa Katarzyny Cichopek spotkały się z ogromnym odzewem od kobiet. Internautki były jej wdzięczne za słowa zachęty i motywacji, a pod nagraniem jest już kilkaset komentarzy.

 

Rośnie konkurencja dla Żabki? Co to jest Babak?

Żabki opanowały Polskę, a sieć wciąż rośnie w siłę. Tymczasem powstała nowa marka sklepów typu convenience, która nosi nazwę Babak. Co wiadomo o nowej sieci? Przeczytaj poniżej!

 

screen https://www.instagram.com/babak.market.ua/

 

Jak podaje sama Żabka, jej działalność to:

 

…sieć sklepów typu convenience (małoformatowych), działająca w modelu franczyzowym. Placówki te nastawione są na szybkie, codzienne zakupy podstawowych artykułów spożywczych, chemicznych oraz przekąsek i ciepłych dań typu fast food (Żabka Cafe).

 

Teraz jednak rośnie konkurent. Firma, której sklepy do złudzenia przypominają „Żabki”, nosi nazwę Babak czyli świstak.

Nowa marka sklepów typu convenience powstaje na Ukrainie, a za koncepcją tego działania stoi znany Polak.

 

Polak otwiera z Ukraińcami sklepy podobne do Żabki. Planują ogólnokrajową sieć (…)

 

…nowa sieć placówek convenience, w której jedna czwarta udziałów należy do Jędrzeja Solnickiego (poprzez spółkę Babak Poland), a reszta – do ukraińskiego fundusz venture capital Energo-Hub, będącego częścią ProTec Group.

– informują Wiadomości Handlowe*

 

Jak się okazuje, na Ukrainie jest tylko jedna sieć convenience Simi, która liczy około 500 placówek. Podczas gdy w Polsce, Żabka ma około 12 tysięcy punktów.

To pokazuje, że u naszych wschodnich sąsiadów jest jeszcze sporo miejsca na nową sieć i Babak ma szansę stać się potentatem sklepów convenience. Na razie powstało kilka sklepów, jednak plany na najbliższy okres to około 100 placówek.

ZOBACZ TEŻ: Ukraińcy budują luksusowy kurort. Będzie kosztował 1,5 miliarda dolarów!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @babak.market.ua

*cyt. https://www.wiadomoscihandlowe.pl/

Chaos na lotniskach! 272 loty opóźnione!

Aż 272 lotów było opóźnionych, a 34 całkowicie odwołano. To spowodowało potężny chaos na lotniskach. Co się stało i jaka jest przyczyna tego zamieszania?

 

zdjęcie ilustracyjne pixabay

 

Wszystko zaczęło się w niedzielę (26 kwietnia 2026) gdy wystąpiły utrudnienia w Australii i Nowej Zelandii. To tam tysiące pasażerów utknęło na lotniskach z powodu odwołania lub opóźnienia lotów.

 

Za większość odwołań odpowiadały linie Jetstar, Qantas i Virgin Australia, jednak skutki tych opóźnień odbiły się echem w całej sieci podróży.

– informuje dailyrecord.co.uk

 

Ponieważ w przypadku lotów, utrudnienia występują kaskadowo. Opóźnienie bądź odwołanie lotu skutkuje kumulacją pasażerów na lotniskach i blokuje też przesiadki w przypadku lotów kilkuodcinkowych.

 

Sydney, jako najbardziej ruchliwe lotnisko w Australii, odnotowało największą liczbę odwołanych lotów – 10 lotów nie wystartowało, pozostawiając dziesiątki pasażerów bez pomocy. Również 69 lotów na tym lotnisku odnotowało znaczne opóźnienia.

 

Jaka był przyczyna powstałego zamieszania? Co ciekawe, tym razem linie lotnicze nie podały konkretnego powodu. Jak jednak wskazuje Kursiv.media, przyczyną mogły być problemy z paliwem:

 

…bezpośrednia przyczyna utrudnień pozostaje niejasna, sektor lotniczy zmaga się z rosnącą presją związaną z rosnącymi kosztami paliwa związanymi z trwającymi napięciami na Bliskim Wschodzie. Linie lotnicze Air New Zealand ostrzegły już o ograniczeniach w obsłudze połączeń i wyższych cenach w odpowiedzi na rosnące ceny energii.

– czytamy w serwisie.

 

Pasażerom pozostało jedynie skontaktować się z przewoźnikiem w celu ustalenia alternatywnych połączeń lub uzyskania odszkodowania.

ZOBACZ TEŻ: Planujesz wakacje? MSZ ostrzega przed tymi kierunkami podróży!

źródło:

https://uz.kursiv.media/

https://www.dailyrecord.co.uk/

Tyle kosztuje podcast u Żurnalisty. Ładna sumka!

Żurnalista to jeden z najbardziej popularnych polskich youtuberów z niemal milionem subskrypcji na swoim kanale. W najnowszym wywiadzie 34-latek ujawnił, ile płaci się za jego podcast.

 

screen https://www.instagram.com/reel/DXfDiRSgaLD/

 

Żurnalista czyli Dawid Swakowski przyjął zaproszenie do Kanału Zero i udzielił tam wywiadu.

Po raz pierwszy też oficjalnie pokazał swoją twarz i ujawnił dlaczego zdecydował się ujawnić swój wizerunek [zobacz tutaj].

 

W rozmowie poruszano też kwestię pieniędzy. Jako youtuber, Żurnalista zarabia na reklamach i płatnych współpracach i są to niemałe pieniądze.

Ale jak się okazuje, można też „wprosić” się do jego podcastu, jednak za odpowiednią opłatą!

Odcinki sponsorowane są emitowane  raz na jakiś czas i jak powiedział youtuber:

 

Jeżeli rozmowa sponsorowana tylko na spotify’a, bo robimy tak że albo sponsorowana jest rozmowa spotify’a, albo jest sponsorowana na youtube’a.

 

Na youtube kosztuje około 50 tysięcy złotych, na spotify’a około 25 tysięcy.

– ujawnił.

 

Informacja o takich kwotach za podcast wzbudziła wiele emocji.

 

I super! Niech zarabia jak najwięcej! Za to co robi i ile wkłada pracy w każdą rozmowę żeby się tak genialnie przygotować należy mu się!

 

Ej, to jest naprawdę smutne w jakim świecie przyszło nam żyć. Można wykreować dosłownie wszystko, nawet płacić złodziejowi, żeby można było sobie z nim pogadać.

 

Można? Można. Jest podcasterem nr.1 w Polsce więc dyktuje warunki.

 

Ale momencik. Czy kiedyś nie mówił że nie bierze pieniędzy za rozmowy ? Czy przed rozmową nie powinno być informacji dla słuchaczy jeśli rozmowa jest sponsorowana ? Nie wiem, pytam 🤷‍♀️

– pisano.

 

Nagranie poniżej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kanał Zero (@oficjalnezero)

Planujesz wakacje? Te kierunki są niebezpieczne!

Zbliżają się wakacje, jednak w tym roku sytuacja na świecie uległa gwałtownym zmianom. Które z popularnych kierunków wakacyjnych są nadal bezpieczne, a gdzie lepiej nie jechać?

 

zdjęcie ilustracyjne pixabay

 

Najbardziej popularne kierunki na wakacje

W 2025 roku Polacy najchętniej podróżowali do:

Na kolejnych miejscach znalazły się Tunezja, Hiszpania, Bułgaria, Cypr, Albania, Włochy i Chorwacja.

Niestety obecnie wiele z tych państw nie jest całkowicie bezpieczna, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami w niektóre rejony.

 

Ostrzeżenia MSZ

Obecnie jednak warto wcześniej sprawdzić, czy dany kraj jest bezpieczny. I tak jeśli chodzi o poszczególne kraje, sytuacja wygląda następująco:

 

TURCJA

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do 30 km strefy przygranicznej z Syrią, Irakiem i Iranem w okręgach: Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı i Iğdır.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do okręgów południowo-wschodniej Turcji”

 

GRECJA

Grecja jest bezpiecznym krajem, jednak MSZ ostrzega przed upałami panującymi w czasie wakacji:

 

„Fale upałów, które rokrocznie nawiedzają Grecję stanowią duże zagrożenie pożarowe, szczególnie w okresie wakacyjnym. Służby greckie regularnie publikują komunikaty dot. przewidywanego zagrożenia pożarowego, uwzględniając podział na regiony kraju. Można je znaleźć na stronie https://civilprotection.gov.gr/”

 

EGIPT

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

do gubernatorstwa Synaju Północnego,
na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel).”

 

TUNEZJA

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do następujących regionów Tunezji: Sahara i regiony pustynne przy granicy z Algierią i Libią z wyłączeniem szlaków turystycznych, tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila) mogące być terenem działań służb do walki z terroryzmem i przemytnikami.

Dla pozostałej części terytorium Tunezji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.”

 

HISZPANIA

Brak ostrzeżeń.

 

BUŁGARIA

Brak ostrzeżeń.

 

CYPR

„Poziom 1: MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności – ogólny poziom ostrzeżenia dla Republiki Cypryjskiej.

Poziom 2: MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego, a także w pobliżu terenów brytyjskich baz wojskowych Akrotiri i Dhekelia (Sovereign Base Areas of Akrotiri and Dhekelia).”

 

ALBANIA

Brak ostrzeżeń.

 

WŁOCHY

Brak ostrzeżeń.

 

CHORWACJA

Brak ostrzeżeń.

 

Pamiętajmy by przed wyjazdem sprawdzić aktualne informacje na stronie MSZ [tutaj]

a także zarejestrować się w systemie Odyseusz [tutaj]

 

 

Paraliż na lotniskach. Kolejne loty odwołane!

W poniedziałek i wtorek (13 i 14 kwietnia 2026 r.) w Polsce i Europie anulowano setki lotów.  Ale to nie koniec utrudnień, ponieważ teraz odwołano kolejne loty.

Które połączenia zniknęły i jakie są powody utrudnień?

 

zdjęcie ilustracyjne pixabay

 

13 i 14 kwietnia 2026 r. miał miejsce strajk linii lotniczych Lufthansa. W proteście wzięło udział ok. 20 tys. stewardes i stewardów, co wymusiło anulowanie wielu połączeń – w tym także do oraz z Polski [więcej na ten temat tutaj]

 

Jednak po dwudniowym strajku personelu pokładowego, swój protest rozpoczęli piloci Lufthansy. Zarówno jedna, jak i druga grupa zawodowa chce wynegocjować lepsze warunki układów zbiorowych i systemu emerytalnego. Jak na razie jednak nie ma porozumienia w tej sprawie.

 

Po nieudanych mediacjach związek zawodowy Cockpit ogłosił kolejną rundę strajków. W czwartek piloci ponownie przerwali pracę, a strajk zamierzają kontynuować też w piątek [16-17.04.2026 – przyp. red.], co oznacza dalsze komplikacje dla podróżnych.

– informuje WP.pl

 

Tak więc co najmniej do końca tego tygodnia trzeba się liczyć ze sporymi utrudnieniami na lotniskach. Bowiem nawet wznowienie lotów nie rozwiąże od razu problemu skasowanych połączeń, bo występuje tzw. efekt fali czyli konieczność „nadrobienia” wcześniej anulowanych lotów.